Blog

Błędy popełniane przy pielęgnacji samochodu

pielęgnacja samochodu

Niech kamieniem rzuci ten, kto nie lubi mieć zadbanego i czystego samochodu. Tak na poważnie, chyba każdy z nas woli czyste, schludne i lśniące auto od porysowanego i brudnego pojazdu. Nieważne, czy jest to stary czy nowy samochód – jeśli jest odpowiednio zadbany, każdy będzie wyglądał lepiej i przyjemniej dla oka. Aby takie auto było zawsze lśniące, musimy o nie odpowiednio zadbać. Podstawową sprawą jest mycie auta i sprzątanie go w środku. Z pozoru wydaje się to najprostsza czynność, a mimo wszystko potrafi być wykonywana w nieprawidłowy sposób, który teoretycznie polepsza wygląd naszego samochodu, ale praktycznie zostawia po sobie ślady, które zostają z nami na dłużej. Poza myciem auta, warto też czasem zagłębić się bardziej w pielęgnację, nałożyć odpowiednie kosmetyki na poszczególne elementy naszego samochodu i odpowiednio je zabezpieczyć. Jak pielęgnować nasz samochód tak, aby nie popełniać błędów i nie zaszkodzić jego wyglądowi?

Podstawowym błędem w pielęgnacji samochodu jest… brak dbania o samochód. To rzecz oczywista i wiadomo, że jeśli nie będziemy go myć, odkurzać czy sprzątać, będzie zaniedbane i zniszczone. Niestety wiele błędów możemy popełnić również podczas wyżej wymienionych czynności.

Mycie samochodu

Ile użytkowników samochodów, tyle sposobów mycia auta. Jeśli myjemy nasz samochód w domu, pamiętajmy, aby używać przy tym odpowiednich środków do pielęgnacji, czyli szamponów, pian aktywnych i miękkich gąbek czy rękawic z mikrofibry. Mycie samochodu płynem uniwersalnym lub innym środkiem dostępnym w domowym zaciszu może powodować zacieki i odbarwienia na lakierze. Częstym błędem jest również wcieranie brudu w nasz lakier przez niepłukanie gąbek w czystej wodzie lub używanie szczotek z niezbyt delikatnym włosiem. Jeśli na gąbce osiądzie nam piach lub drobne kamyczki i dalej będziemy szorować tym nasz samochód, powstaną na nim mikrorysy, które będzie widać szczególnie w blasku promieni słonecznych. Najlepszą metodą mycia samochodu jest mycie na dwa wiadra. Pozwala to uniknąć zabrudzeń mechanicznych na naszych gąbkach czy rękawicach. Powinniśmy także unikać myjni automatycznych szczotkowych. Niestety tutaj pojawia się ten sam problem, co w przypadku niepłukania gąbek. Szczotki takiej myjni nie dość, że są stworzone z tworzyw sztucznych, to na dodatek są rozpędzone do dużej prędkości. To wszystko w połączeniu z brudem, który osadza się na nich podczas mycia pojazdu, powoduje na naszym lakierze powstawanie mikrorys i tzw. hologramów.
Jeśli nie mamy czasu na dokładne umycie naszego pojazdu i chcemy zrobić to najtańszym kosztem, skorzystajmy z myjni bezdotykowych. Zapewnią nam one w miarę przyzwoity efekt, a przede wszystkim nie uszkodzą nam lakieru. Jeśli natomiast chcemy profesjonalnej usługi mycia, udajmy się do firmy zajmującej się myciem ręcznym i pielęgnacją samochodów. To zapewni nam 100% zadowolenie w kwestii pielęgnacji samochodu.

Sprzątanie wnętrza

Teoretycznie jest to również prosta i szybka sprawa. Niestety i tutaj możemy popełnić parę błędów. Tak samo jak przy myciu karoserii pamiętajmy o tym, aby używać odpowiednich środków do mycia kokpitu czy tapicerki. Użycie nieodpowiedniej chemii może doprowadzić do odbarwień lub zacieków czy plam na naszym kokpicie i tapicerce, dlatego ważną kwestią jest dobór odpowiednich środków. Przy odkurzaniu naszego wnętrza pamiętajmy o tym, aby nie szorować mocno tapicerki ostrymi końcówkami odkurzającymi. Również częstym błędem w odkurzaniu na myjni czy w swoim domu jest rysowanie innych elementów samochodu przez elastyczną i karbowaną część rury odkurzacza. Podczas wykonywania energicznych ruchów końcówką odkurzającą, elastyczna, lecz wykonana z twardego tworzywa rura obija się o inne elementy pojazdu i często powoduje rysy. Pamiętajmy o tym, aby zawsze gdzieś ją przytrzymać lub osłonić ręką elementy naszego auta narażone na uderzenia.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, każda pielęgnacja będzie lepsza niż jej jakikolwiek brak. Pamiętajmy również o tym, aby czasem nałożyć wosk lub środek ceramiczny na nasz lakier, co pozwoli zabezpieczyć go przed wnikaniem brudu w głąb powłoki lakierniczej. Przed zimą warto przesmarować specjalnym silikonem do uszczelek ranty naszych drzwi, do których przylegają uszczelki. Pozwoli to uniknąć sparcieniu, pękaniu i przymarzaniu uszczelek w mroźne dni. Jeśli nie czujemy się na siłach w sprawie pielęgnacji naszego pojazdu, pamiętajmy, że istnieją firmy, które z przyjemnością zadbają o nasz pojazd, aby zawsze był piękny i błyszczący, a tym cieszył nasze oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *