Blog

Jak działa aktywna piana?

myjnia samochodowa

Będąc właścicielem pojazdu mechanicznego warunki pogodowe, drogowe wymuszają na kierowcach okresowe czyszczenie karoserii samochodów. Dobór odpowiedniej chemii samochodowej to podstawa sukcesu. Dobrej jakości chemia do mycia samochodu gwarantuje nie tylko czystość auta, ale również wpływa na kondycję lakieru. Ostatnio dużo mówi się o zaletach aktywnej piany. Dlatego dziś właśnie aktywnej pianie poświęcamy wpis. Czy aktywna piana jest skuteczna do wstępnego mycia auta? Jak działa aktywna piana?

Mycie wstępne samochodu to bardzo ważna czynność w całym procesie mycia pojazdu. W przypadku aut poddawanych dodatkowym zabiegom pielęgnacyjnym jak np. woskowanie to podstawa dobrze wykonanych głównych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze dobrana chemia czyszcząca do aut po woskowaniu, powinna gwarantować usunięcie zabrudzeń mechanicznych bez uszkadzania warstw wosku, czy innych powłok ochronnych na aucie.

Myjąc auto, należy usunąć wszelki kurz, zabrudzenia mechaniczne z kół, szyb i karoserii w sposób maksymalnie delikatny. Klasyczne preparaty i metody myjące niestety są dość często zawodne, nie raz widzieliśmy auto porysowane drobinami kurzu, pyłu właśnie w trakcie mycia pojazdów. Dlatego większa część lakierników, specjalistów od autodetaillingu poleca stosowanie do tzw. usługi pre-wash’ingu – aktywnej piany. Pozwala ona bezpiecznie, tj. bezdotykowo usunąć wszelki zalegający na pojazdach brud. Brak konieczności stosowania do mycia samochodu gąbek, pędzli i szczotek. Dzięki temu karoseria, delikatne elementy konstrukcyjne auta pozostają w pełni chronione przed jakimkolwiek zarysowaniem powierzchni, co np. w procesach autodetaillingu jest niedopuszczalne. Czemu aktywna piana jest skuteczną metodą wstępnego czyszczenia auta?

Jak działa aktywna piana?

Aktywna piana to preparat chemiczny o innowacyjnym składzie, których ilości są tak dobrane, aby zachować neutralne pH preparatu. To z kolei sprawia, że jest ona całkowicie bezpieczna dla lakieru. Środek ten wpływa bezpośrednio na strukturę zabrudzeń i powoduje, że „odrywają się” one od praktycznie każdego elementu w aucie. Bez względu na to, czy jest to karoseria, szyby, czy elementy chromowane bądź plastikowe piana poradzi sobie z każdym rodzajem zabrudzeń. Podobnie jak szampony do mycia aut, aktywna piana doskonale nadaje się do stosowania z przydomowymi myjkami ciśnieniowymi, jak również profesjonalnymi myjniami samochodowymi. Aktywna piana nie tylko skutecznie oczyści każdy zakamarek konstrukcji auta, ale również zabezpieczy karoserię przed zanieczyszczeniami, uszkodzeniami mechanicznymi czy też promieniowaniem UV.

Czy każda aktywna piana jest równie skuteczna?

Tu niestety nie mamy dobrych wieści. Bardzo chcielibyśmy, aby każda aktywna piana gwarantowała najwyższą skuteczność w procesie czyszczenia pojazdów, ale rzeczywistość niestety wskazuje coś innego. Na jakość aktywnej piany wpływa przede wszystkim rodzaj zastosowanego preparatu do zabrudzeń, z którymi ma się rozprawić piana. Na rynku występuje kilka rodzajów aktywnych pian:

  • aktywna piana do mycia wstępnego, o dość małej ilości składników aktywnych, ze względu na fakt, że służy ona do usunięcia powierzchownych zabrudzeń,
  • aktywna piana do ciężkich zabrudzeń, stosowane przez specjalistyczne firmy w maszynach przemysłowych, budowlanych i kontenerach. Są to dość drogie środki, ale za to zapewniają praktycznie 100% skuteczności. Umożliwiają usunięcie błota, tłuszczu, piasku żwiru, czy innych zabrudzeń,
  • aktywna piana do ciężarówek, również preparat specjalistyczny, ale stosowany do czyszczenia samochodów ciężarówek. Poradzi sobie ona nie tylko ze standardowymi brudami, ale także z osadzającymi się na elementach karoserii odłamkach z asfaltu, smoły, insektów czy żywicy.

Biorąc pod uwagę ten podział, dobra, aktywna piana powinna pochodzić ze sprawdzonego źródła, dzięki czemu klient ma zawsze pewność, nawet gwarancję, że chemia samochodowa, którą wybrał, była przechowywana np. z dala od źródeł ciepła, które mogłoby osłabić działanie substancji aktywnych w preparatach. Warto też zwrócić uwagę poza przeznaczeniem piany na składniki dodatkowe. Dobrym pomysłem w przypadku mocno zabrudzonych pojazdów może się okazać zainwestowanie w aktywne piany z jonami srebra i miedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *