Blog

Kosmetyki przydatne przy pielęgnacji auta

pielęgnacja auta

Praktycznie każdy samochód, nawet ten najbardziej zaniedbany, ma potencjał, by wrócić do stanu swojej świetności. Z ogromem dostępnych na rynku preparatów i środków pielęgnacyjnych można zadbać o swoje auto tak, jak na to zasługuje. Przed zakupem warto jednak wiedzieć, jaki rodzaj kosmetyków okaże się najlepszy dla nas oraz co zrobić i na co uważać, by wizyta w sklepie nie zakończyła się fiaskiem. 

Co trzeba wiedzieć przed kupnem?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych w swoim samochodzie dobrze jest zastanowić się, w jakim jest on stanie. Odpowiedzi na to pytanie determinują rodzaj kosmetyków, które należy potem zakupić.  Czy zależy nam jedynie na czyszczeniu? Jeśli tak, to na kompleksowym czy częściowym? Czy poza tym chcemy “ożywić” nieco karoserię i poddać ją delikatnej renowacji? A może chcemy skupić się także na poprawieniu widoczności w deszczowe dni? Gdy już jasno określimy swoje priorytety, łatwiej będzie nam podjąć wybór zakupowy.

Rodzaje kosmetyków pomocnych przy pielęgnacji auta

Kosmetyki do pielęgnacji samochodu (czyli tzw. kosmetyki car-spa), ze względu na swoje przeznaczenie, dzielą się na główne 3 kategorie:

  • preparaty do elementów wewnętrznych (do tapicerek i skóry, do elementów plastikowych oraz do szyb)
  • preparaty do elementów zewnętrznych (do opon, felg, karoserii, szyb, nielakierowanych listew i zderzaków oraz do dachów w kabrioletach)
  • preparaty do pielęgnacji silnika

Taka podstawowa wiedza pozwoli nam dostosować właściwy kosmetyk do odpowiedniego elementu pojazdu:

  • do karoserii sprawdzą się glinki, woski (naturalne bądź syntetyczne), pasty/płyny do wygładzania rys, kredki maskujące i cleanery (płyny czyszczące ze środkami ściernymi)
  • felgi i opony dobrze jest konserwować przy użyciu sprayów czyszczących, wosków, past, pianek, żeli i czernideł
  • listwy i zderzaki warto potraktować czernidłem lub specjalnym ochronnym płynem
  • z kolei szyby, lusterka oraz reflektory pielęgnuje się za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych sprayów, pianek oraz płynów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *