Blog

Sposoby pielęgnacji wnętrza auta

pielęgnacja samochodu

Użytkowanie pojazdu nie sprowadza się wyłącznie do jazdy. Równie istotne, szczególnie dla zachowania dobrej kondycji naszego auta jest jego pielęgnacja. Nie powinna się ona ograniczać wyłącznie do mycia karoserii czy środka, ale wymaga też odpowiedniej opieki, która powinna obejmować świadome korzystanie również w zakresie zachowania porządku we wnętrzu.

Pielęgnacja plastikowych elementów pojazdu

Plastikowe wykończenia w samochodzie to dziś standard. Plastikowe elementy znajdziemy na desce rozdzielczej, drzwiach, podłokietnikach czy w progach samochodu. Aby wyglądały dobrze i zachowały swój pierwotny wygląd, należy o nie zadbać. Decydując się na pielęgnację auta, warto rozpocząć właśnie od nich, a w dalszym kroku zająć się odkurzaniem wnętrza oraz czyszczeniem plam, które pojawiły się na tapicerce. Opadający w trakcie czyszczenia kurz będzie można wciągnąć przy odkurzaniu, podobnie jak pozostałości środka czyszczącego i innych zanieczyszczeń. Do czyszczenia elementów plastikowych świetne nadają środki o właściwościach antystatycznych pozostawiające na powierzchni filtru UV, który chroni plastik przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Warto zwrócić uwagę na to czy nie pozostawiają one brzydkich smug, które podczas jazdy mogą wyglądać nieestetycznie. Piankę najlepiej nanosić jest bawełnianą szmatką. Jeśli zrobimy to, używając ręcznika papierowego, na plastikowych elementach mogą pozostać jego przyklejone resztki. Poza tym czyszcząc plastiki przy użyciu ręcznika papierowego, można łatwo się skaleczyć.

Odkurzanie wnętrza samochodu

To drugi etap pielęgnacji samochodu. Po wyczyszczeniu elementów plastikowych należy odkurzyć piach i kuch nagromadzony na dywanikach, ale też w przestrzeniach między fotelami. W czyszczeniu trudno dostępnych miejsc pomocne będą różne końcówki ssące odkurzacza, które w szybki i skuteczny sposób pomogą nam usunąć nagromadzony brud. Odkurzając wnętrze, warto pamiętać również o tapicerce. Często gromadzi się na niej kurz i brud powstały po zjedzeniu chrupkiego pieczywa czy chipsów. Jeśli w samochodzie przewożone są dzieci, odkurzanie powinniśmy wykonywać regularnie, aby uniknąć trwałego przedostania się jedzenia w fotele czy kanapkę naszego samochodu.

Skuteczne usuwanie plam

Plamy należy usunąć specjalnymi środkami przeznaczonymi do różnych rodzajów poszyć wnętrz w zależności od tego czy w naszym aucie jest tapicerka welurowa, skórzana czy tapicerka bawełniana. W każdym z tych przypadków świetnie sprawdzą się płynne środki w sprayu. Spryskuje się nimi zabrudzone miejsca, a następnie czyści przy użyciu szczotki co pozwoli szybciej usunąć niechciane plamy. Następnie należy pozostawić czyszczone miejsce do wyschnięcia. Jeśli plama jest wyjątkowo trudna do usunięcia, warto użyć odplamiacza. Należy nałożyć go punktowo na zabrudzone miejsce i pozostawić na kilka minut, aż środek zacznie działać. Po chwili miejsce warto przetrzeć bawełnianą szmatką lub gąbką i gotowe.

Jedna myśl na “Sposoby pielęgnacji wnętrza auta

  1. Świetny blog detailingowy. Sami pamiętamy nasze początki i dzięki blogom takim jak ten mogliśmy zdobywać cenną wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *