Blog

Jak nakładać wosk na lakier samochodu?

nakładanie wosku na lakier

Wosk jest metodą ochrony lakieru, który z czasem traci swój blask, dodatkowo chroni przed drobnymi zarysowaniami i warunkami atmosferycznymi. Jego nakładanie nie należy do zbyt skomplikowanych czynności, a jego przebieg zostanie w dalszej części opisany. W odpowiednie środki, do jego nakładania oraz sam wosk, zaopatrzymy się w sklepie Czysta BrykaNależy pamiętać, aby stosować odpowiedniej jakości preparaty, które faktycznie będą chronić auto, nie będąc stratą pieniędzy. Należy także pamiętać, że woskować auto można gdy lakier jest chłodny w dotyku, i  nie jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które skutkują negatywnymi konsekwencjami. Po woskowaniu dobrze, żeby auto przez jeden dzień nie miało kontaktu z wodą. Odpowiednio nałożony wosk chroni lakier na długi czas przed wpływem kwaśnych deszczy, a także przed brudem. Daje efekt głębi lakieru, utrzymujący się dosyć długo, bo kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Nakładanie wosku krok po kroku

Krokiem pierwszym jest kontrola lakieru, im jest on w lepszym stanie, tym sam wosk będzie lepiej się wiązał z lakierem. Oceny dokonuje się już po umyciu auta, wodząc palcem po powierzchni, co umożliwia ocenę  stanu pokrycia. W przypadku, gdy występują defekty w strukturze lakieru, musimy je usunąć. W przypadku mniejszych zarysowań wystarczy pasta polerska, większe ubytki trzeba spolerować, najlepiej u lakiernika. Na tym etapie dokonuje się też pełnego czyszczenia auta, pamiętajmy, że woda i szczotka nie usuną wszystkich zabrudzeń. W tym celu stosuje się glinkowanie. Pozostałości po starym wosku, różne przetłuszczenia, usuwa się odtłuszczaczami, działającymi podobnie jak benzyna ekstrakcyjna, dających jednak lepsze efekty i będących neutralnymi dla lakieru. Następnie przechodzi się do kroku drugiego, czyli nakładania wosku. Używa się w tym celu ścierek z mikrowłókien oraz aplikatorów gąbkowych. Które nie powodują mikro uszkodzeń, w przeciwieństwie do zwykłych ścierek. Wosk nakłada się albo aplikatorem, albo ręką, jednak należy pamiętać, aby przy nakładaniu gołą ręką nie pozostawić warstwy zbyt grubej oraz, aby stosować środki, które nie mają negatywnego wpływu na skórę. A jest w czym wybierać, ponieważ środków jest naprawdę dużo. Do pięciu minut po nałożeniu wosku, musimy przejść do kolejnego kroku, czyli jego polerowania. Polerowanie ręczne jest proste, wymaga jednak wprawy. Wykonuje się je poprzez przyłożenie ściereczki z mikrowłókien, czyniąc koliste ruchy, z użyciem siły, ale z umiarem. Warto nakładać wosk miejscami, a nie pokryć od razu całe auto, ponieważ później, gdy wosk stwardnieje, ciężej się go poleruje. Jakość wosku oraz woskowania ocenia się po wyschnięciu środka, poprzez spryskanie go wodą, na którym tworzą się krople wody.

Jeśli chcemy przeprowadzać woskowanie w zaciszu swojego garażu, pamiętajmy o opisanych etapach, czyli dokładnym wyczyszczeniu samochodu, usunięciu uszkodzeń, oraz dokładnym i skrupulatnym nakładaniu wosku, a także starannym wykonywaniu polerowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *